Машина часу - радянська і російська рок-група, один з піонерів в рок-музиці СРСР, заснував Андрій Макаревич в 1969 році. У складі «Машини часу» в різні роки прославилися такі музиканти, як Олександр Кутіков, Євген Маргуліс, Петро Підгородецький та інші. Через велику кількість композиторів жанр групи еклектичний і використовує елементи класичного року (classic rock), рок-нролла (rock n roll), блюзу (blues), бардівської пісні (bard).
1970-і: підстава Група під назвою The Kids була створена Андрієм Макаревичем в 1968 році з однокласників. Свій перший виступ ансамбль дав, коли до школи приїхав ВІА «Атланти», дозволивши молодим музикантам недовго попрактикуватися на їх апаратурі. У 1969 році група стала називатися Time Machines (Машини часу), причому пісні виконувалися англійською мовою. У 1973 році назва була змінена на єдине число - «Машина часу», яким і залишається до цих пір.
У перші роки склад залишався нестабільним, а колектив - самодіяльним. На концертах група виконувала кавер-версії пісень The Beatles і свої пісні англійською, написані в наслідування. На початку 1970-х рр.. групу складають Андрій Макаревич (гітара, вокал), Олександр Кутіков (бас-гітара), Сергій Кавагое (ударні), інші учасники постійно змінюються. Деякий час в «Машині часу» грав Олексій Романов, майбутній засновник групи «Воскресіння». У 1975 році «Машину часу» покинув Кутіков, який пішов у групу «Високосное літо», але залишився звукорежисером «Машини часу». Його замінив Євген Маргуліс, якому Макаревич передав обов'язки басиста, і відтепер грає тільки на соло-гітарі. Маргуліс також почав писати пісні для групи з ухилом в блюз.
Виступивши в 1976 році на фестивалі «Таллінський пісні молоді» в Естонії та отримавши перший приз, «Машина часу» вперше набула популярності. У 1978 році група записала дебютний альбом «Це було так давно ...», який не був випущений офіційним лейблом аж до 1992 року. У тому ж році була записана аудіосказкі «Маленький принц» за казкою Антуана де Сент-Екзюпері, по суті представляла собою альбом пісень «Машини часу» з текстовими інтерлюдіями з книги. Музиканти почали часто виступати в театрі, граючи пісні, вбудовані в спектаклі, що допомагало обходити заборону на приватні концерти.
1980-ті: склад з Зайцевим У 1979 році великий скандал, пов'язаний з фінансовими питаннями, привів до практично повного розпаду групи. Маргуліс, Кавагое та Олексій Романов пішли від Макаревича, створивши групу «Воскресіння». Знову об'єднавшись з Кутікова, Макаревич набрав новий склад, до якого увійшли клавішник Петро Підгородецький і ударник Валерій Єфремов. Підгородецький написав кілька пісень для групи з гумористичним ухилом, які виконував сам, але в 1982 році залишив гурт, приєднавшись до трупи Йосипа Кобзона. Його місце зайняв Олександр Зайцев, який, на відміну від Петра, що не був третім вокалістом.
У новому складі група тріумфально дебютувала на Тбіліському рок-фестивалі 1980 року і отримала першу премію за пісні «Сніг» і «Кришталевий місто», випередивши групи «Автограф» і «Åкваріум». Група вийшла з андеграунду і стала всесоюзною. Машину часу допускають на телебачення (програма «Музичний ринг»), радіо, популярними стають пісні «Поворот», «Свіча», «Три вікна», написані ще в 1970-і рр.. Композиція «Поворот» на 18 місяців очолювала хіт-парад «Звуковий доріжки» (Московський комсомолець). «Машина часу» взяла участь у запису звукових доріжок до фільму «Душа» і мультсеріалу «Мавпочки».
З групою підписав договір «Росконцерт», давши зелене світло легальним концертам. На початку 1980-х років рок-група активно гастролювала по містах СРСР, набуваючи значну армію шанувальників. Найпопулярніші композиції того періоду: «Скачки», «Синій птах», «Маріонетки» звучали в ресторанах і на весіллях. Великими тиражами розходилися підпільні магнітні альбоми групи.
У 1982-1984 рр.., В період правління Андропова і Черненко, в СРСР почалися кампанії проти самодіяльних музичних колективів. У ході цього в газеті «Комсомольська правда» було опубліковано статтю Миколи Кривомазова «Рагу з синього птаха» (назва відсилає до пісні «Синій птах»), де група і її музика були піддані неконструктивною критиці. Стаття була складена за ініціативному листа групи відомих діячів мистецтва: його підписали письменник Віктор Астаф'єв, головний режисер Красноярського державного театру опери та балету Максимиллиан Висоцький, соліст дипломант конкурсу ім. Глінки Євген Олейников, директор Красноярської філармонії Леонід Самойлов, диригент Микола Сильвестров, поет і драматург Роман Солнцев.
Тим часом Андрій Макаревич знявся в головній ролі у фільмі «Почни спочатку», чий головний герой списаний з нього самого. У фільмі звучать кілька пісень «Машини часу». Тільки в 1986 році випущений перший офіційний альбом «Машини часу» - «В добрий час» - при тому, що матеріал неофіційних магнитоальбомов становить кілька десятків пісень. Слідом за ним випущений альбом «Річки і мости». У 1987 році «Машина часу» - знову переможець «Звуковий доріжки» за рік. Андрій Макаревич поступився тільки Валерію Леонтьєву в рейтингу співаків. Група вчинила перші гастролі за кордон.
1990-ті: з Маргулісом і Подгородецким У 1989 році «Машина часу» відзначила своє 20-річчя. Маргуліс і Підгородецький брали участь у ювілейному концерті в ДС «Лужники». Через особистий конфлікт з Зайцевим, а також, за словами учасників групи, через його проблеми з алкоголем і наркотиками, що призводять до зриву репетицій, Макаревич був змушений відмовитися від його послуг. У результаті в групу повернулися Маргуліс і Підгородецький. Таким чином, у групі стало чотири композитора і вокаліста з п'яти учасників одночасно. Черговий ювілейний концерт «Машини часу», приурочений до 25-річчя групи, пройшов на Красній площі за участю кількох запрошених груп, серед яких були «Акваріум», ДДТ, «Чорний обеліск», «Чайф» та інші. Виступ, що тривало близько шести годин, безпосередньо транслювалося по Першому каналу російського телебачення, зібравши величезну глядацьку аудиторію. На самому концерті були присутні близько 300 000 чоловік.
Олександр Кутіков створює звукозаписну компанію Sintez Records і стає продюсером групи. Завдяки цьому «Машина часу» більше не залежить від державного монополіста фірми «Мелодія». Нарешті видано подвійний альбом «Це було так давно ...» з матеріалом 1970-х рр.. У 1990-ті роки виходять сім альбомів групи, найпопулярнішими з яких стали «Позаштатний командир Землі», «Відриваючись», «Картонні крила любові» і «Годинник і знаки». Серед найбільш відомих пісень цього періоду - «Одного разу світ прогнеться під нас», кліп на яку транслювався по російських телеканалах.
«Машина часу» отримала офіційне визнання в послеперестроечного Росії. У 1991 році під час путчу ГКЧП всі п'ятеро «машиністів» брали участь в обороні Білого дому, за що згодом були визнані гідними медалей «Захиснику вільної Росії». У 1999 році музиканти також отримали «Ордена пошани», а в 2003 році - «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня. У 1996 році, поряд з багатьма іншими групами, «Машина часу» брала участь у кампанії «Голосуй, або програєш!» На підтримку кандидатури Бориса Єльцина.
2000-ті: Сучасний період У 1999 році група відсвяткувала своє 30-річчя. Відразу ж після після закінчення концерту в СК «Олімпійському» (грудень 1999 года) з групи звільнений Петра Подгородецького. Серед можливих причин звільнення музиканти групи і критики вказують проблеми Петра з наркотиками (захоплення кокаїном), прогул репетицій та інші. Його місце зайняв старий знайомий Макаревича Андрій Державін.
У 2000 році «Машина часу» гастролювала з групою «Воскресіння», де паралельно працював Маргуліс, в рамках туру «50 років на двох». Випущений альбом «Місце де світло», однойменна пісня потрапила в «Чартову дюжину», кліп на неї транслювався по телебаченню. З 2000 року «Машина часу» - постійний учасник рок-фестивалю «Крила».
У 2004 році випущений альбом «Машинально», дві пісні з нього увійшли в звукову доріжку до телесеріалу «Танцюрист». У 2007 видано альбом «Time Machine», записаний на студії Еббі-роуд. Пісня «Відлітай» потрапила до «Чартову дюжину». За фінансової та інформаційної підтримки «Авторадіо» група дала два безкоштовних концерту: 22, вересня 2007 на Тушинському аеродромі в Москві, де зібрала близько 50 000 глядачів, а 23 вересня - на Палацовій площі в Санкт-Петербурзі, де кількість глядачів перевалило за 60 000 . 8 червня 2008 за підтримки компанії ТНК-BP «Машина часу» дала безкоштовний концерт у місті Рязані на площі Леніна, який зібрав близько 20 000 глядачів.