Афіша Тернополян | Зробити стартовою Стрічка новин  RSS Стрічка новин   Реєстрація Вхід
                                     

ГЛЯНЕЦЬ

 
 

Весільні прикмети і забобони


   Глянець / Твоє життя / Жіночі історії:
"Весілля - це переломний момент у житті молодих людей. Це подія, яка буває раз у житті. У крайньому випадку - два. У різних країнах воно проходить по-різному, так, як історично складалося на основі вірувань, менталітету, історії та багатьох інших традицій. Тому весілля в Італії, наприклад, це зовсім не те, що весілля в Україні."

У нас своя культура, яка досить чітко проявляється у віддалених селах країни. У місті багато своїх сучасних традицій, до прикладу, взяти лімузин на прокат сьогодні престижно і вважається хорошою прикметою, а от народні прикмети та обряди зазвичай відкидаються, як «стародавні» і «незручні».

Про найцікавіше в українському весіллі - про прикмети, забобони і обряди (від яких прикмети і пішли) ми і поговоримо.

Основа основ

Більшість обрядів та звичаїв бере свій початок з часів язичництва, коли потрібно було обдурити злих духів і залучити на бік молодих духів добрих, хороших, які будуть допомагати молодій сім'ї. Тоді кожне слово, кожна дія будь-якої людини на весіллі були наповнені сенсом. Деякі дії дійшли до сучасності - відгомони тих давніх часів, коли наречену потайки викрадали з батьківського дому, не питаючи нічиєї згоди.

Сьогодні ж, коли переважна більшість українців - православні християни, справжній сенс багатьох обрядів загублений, вони виконуються лише як символічні дії, тому що «так треба» або для потіхи. А ось прикмети, які склалися ще в ті давні часи, досі ретельно виконуються молодими та їх батьками.

Прикмети, пов'язані з одягом

Багато клопоту пов'язано з весільним вбранням нареченої - потрібно зшити (замовити) плаття, підібрати рукавички, туфлі, фату, сумочку, букетик ... Брати сукню на прокат або позичати у подруг не рекомендується - чужу долю в своє життя вплутати. Однак мало вибрати все так, щоб підходило і подобалося, потрібно ще дотриматися всіх прикмет.

Так, сукня нареченої має бути по можливості закритою (без глибокого декольте) - щоб захищало від злих очей і підкреслювало чистоту і порядність нареченої. На вінчанні це - важлива умова для обряду. Пов'язана з сукнею і ще одна прикмета - якщо воно роздільне (корсет і спідниця), то і життя з чоловіком буде роздільне, а чим довше незбиране плаття, тим довше буде спільне життя. Одягати сукню нареченій допомагають подруги - тільки через голову, а інакше бути біді. А ось поправляти одяг на нареченій і на нареченому не повинен ніхто, крім батьків.

Туфлі, як і плаття, повинні бути закритими - з носком і п'ятою - і ношеними (хоча б день), щоб щастя з будинку не витекло.

Крім того, наречена повинна надіти на себе щось нове, щось з «чужого плеча» (окрім, звичайно, фати, рукавичок і нижньої білизни), щось ношене. В якості предмета з «чужого плеча» найчастіше виступають сережки - їх нареченій у вуха втягає жінка, щаслива в шлюбі. Тим самим нареченій передається удача в шлюбі.

Від пристріту наречена може вколоти англійську шпильку в поділ сукні або зробити кілька стібків по сукні синіми нитками так, щоб не було помітно. Якщо ж наречена вагітна (навіть якщо це поки непомітно), під сукню мати повинна пов'язати їй червоний пояс (стрічку), щоб зберегти від пристріту майбутню дитину.

До весілля наречена не повинна бачити себе в дзеркало в повному вбранні - це приносить лихо. Якщо дуже хочеться подивитися - не надягайте рукавички або фату. Якщо наречена дивиться в дзеркало, ніхто не повинен ставати перед нею - а то украдуть нареченого. А взагалі, нареченій не радять в день весілля часто в дзеркало заглядати - це до дрібних неприємностей.

Прикмети на вінчанні

Головні предмети, до яких прикута увага - обручки і ​​свічки в руках молодих. По тому, як горять свічки можна сказати, хто з молодих проживе довше (у кого свічка буде горіти довше) і чи буде життя щасливе (якщо свічка горить рівно).

Обручки під час «триразового обміну» не можна упускати. Якщо хтось із молодих обручку упустить, це обіцяє неприємності зі здоров'ям або зради в родині аж до розлучення. Та й після вінчання упускати (а вже тим більше - втрачати) обручку - прикмета, яка не обіцяє нічого хорошого.

Прикмети весільного застілля

На столі має бути багато різних страв, багато випивки та закуски. Раніше вважалося, що чим багатший стіл на весіллі, тим багатшим буде життя молодих, тому часто і сьогодні в селах гості приходять не з порожніми руками, а приносять з дому свої частування та спиртне. Але просто велика кількість страв на столах - ще не гарантія багатства. Молоді під час весільного застілля їсти і пити майже не повинні, а перші три келихи спиртного вони повинні не випити, а вилити за себе - щоб удома всього було в достатку, навіть «через край лилося».

Щоб наречений і наречена були «одним цілим» вони повинні сидіти за столом на одній лавці, а не на різних стільцях. А ось з приводу столових приладів існують суперечливі прикмети. Раніше вважалося, що якщо молоді щось їдять на весіллі, то робити вони це повинні одним приладом, щоб у житті були як одне ціле. Але сьогодні все частіше зустрічається зворотні прикмети - якщо наречений і наречена їдять однією ложкою або однієї виделкою - до частих сварок. Друга прикмета, швидше за все, пояснюється тим, що наречений і наречена на сучасному весіллі їдять і п'ють, як і гості, а однією виделкою на двох чи багато наїсися? От і з'явилася прикмета.

Але не все ж весілля за столом сидіти, потрібні ігри, танці та конкурси. І чим їх більше, тим веселіше і цікавіше буде життя молодих. Так що не скупіться на сміх і музику - підсолодіть життя молодим. І нехай наречена не забуде кинути в натовп подружок свій букетик - та дівчина, яка його впіймає, заміж наступна піде.

Прикмети про все по трішечки

На дівочій вечірці напередодні весілля всі подруги нареченої повинні сльозами проводжати її в нове життя. Та й наречена зобов'язана поплакати, розлучаючись зі своїм колишнім життям, щоб нове сімейне життя приносило тільки радість і щастя. Чим більше наплачеться наречена напередодні, тим менше буде плакати в заміжжі. Недарма і дощ у день весілля зустрічали як хороший знак - молоді будуть щасливі і багаті.

А ось заметіль та сильний вітер не вітається - у молодих все щастя видме.

Перед від'їздом в ЗАГС молодих прийнято обсипати зерном, щоб були багаті (гроші сипалися, як зерно) і щоб дітей багато було (як зерен в колоску). Обсипають їх і цукерками - щоб життя було солодке.

Коли батьки зустрічають хлібом-сіллю, молоді без допомоги рук відкушують від короваю - хто більший шматок відкусить, той і буде господарем в сім'ї.

Дуже живучий відгомін минулого - наречений переносить наречену на руках через поріг свого будинку. Цим досягається одночасно кілька цілей - наречена не спіткнеться об поріг (це погана прикмета) і наречена буде знати, що господар у домі - наречений (як скаже, так і буде). Правда, цей звичай не дотримується, якщо наречений привозить наречену в будинок, де вони вже живуть разом.

В день весілля молоді не повинні фотографуватися поодинці, а то скоро доля їх розлучить. Та й взагалі в цей день до моменту викупу наречений і наречена бачитися не повинні. Навіть якщо вони вже живуть разом - бажано ночувати в різних кімнатах і, збираючись на весілля, не перетинатися навіть у коридорі або ванній.

Найголовніша прикмета

100%-но збувається прикмета: якщо наречений і наречена люблять і поважають один одного, то вони будуть щасливі, в яку б погоду не проходило весілля і в яке би плаття не була одягнена наречена! Не забувайте підтримувати один одного і довіряти один одному.

 
  Додати коментар:

  Головна | Глянець | Афіша | Погода | Куди піти | Куди поїхати | Оголошення | Довідник | Архів фільмів
  Експорт з сайту : Додати свою інформацію
головна сторінка

copyright © afisha.ternopil.ua
Всі права захищені. Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на afisha.ternopil.ua
Реклама на сайті Тел: +38 097 357 29 62 Пошта: redaktor@afisha.ternopil.ua
Дизайн створено за підтримки gorod.dp.ua
Вісник Тернополян